Duyurular RSS

  • Duyuru Yok

Eduroam (EDUcation ROAMing - Eğitim Gezintisi), akademisyen ve öğrencilerin misafir gittikleri kurumlarda internete bağlanabilmeleri için geliştirilmiş uluslararası kablosuz internet erişim sistemidir. Eduroam üyesi kurumları ziyaret eden personel ve öğrencilerimiz, yurtiçinde veya yurtdışında herhangi bir kayıt işlemine gerek duymadan Kilis 7 Aralık Üniversitesinde kullandığı kullanıcı adı ve parolayı kullanarak o kurumdaki "eduroam" kablosuz ağına bağlanıp internet erişiminden faydalanabilirler. Aynı durum, eduroam üyesi olan kurumlardan Kilis 7 Aralık Üniversitesine gelen konuklar için de geçerlidir. Bu konuda daha detaylı bilgiye ve üye kuruluşlar listesine www.eduroam.org ve www.eduroam.org.tr adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi personel ve öğrencileri "eduroam" ağına kampüs içerisinden bağlanamazlar. Farklı üniversitelere gittiklerinde ise kendi kullanıcı adı ve şifreleri ile aşağıdaki ayarlarda belirtilen şekilde "eduroam" ağına bağlanabileceklerdir. Personel ve öğrencilerimizin kampüs içerisinde "Kilis 7 Aralık" kablosuz ağına bağlanmaları gerekmektedir.

Eduroam kablosuz ağ ayarları için: TIKLAYINIZ

EDUROAM NEDİR?

eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır. RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlamaktadır.

eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında (Ev Kurum) ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı şifre ikilileri ile, eduroam üyesi olan başka bir kurumdan (Misafir Kurum) ağa bağlanabilirler. Kullanıcı misafir kurumda iken aldığı eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler. Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılması, kullanıcı adı şifre ikililerinin kullanıcının kendi ev sunucusu haricinde görülmesini engeller. Bu durumda kullanıcıların yapması gereken tek şey, misafir olduğu kurumda yeralan eduroam kablosuz ağını, kendi kurumunun ağına bağlanır gibi tanımlamasıdır.

eduroam federasyon hiyerarşisine sahiptir. Halen dünyada iki konfederasyon bulunmaktadır: Avrupa eduroam konfederasyonu ve Asya-Pasifik (APAN) eduroam konfederasyonu. eduroam üyesi kurumlar kendi ülkelerinde yeralan eduroam federasyonlarına, ülkelerin federasyonları da bağlı bulundukları konfederasyonlara sorgu göndermektedir. Türkiye'nin bağlı bulunduğu Avrupa eduroam konfederasyonuna ve APAN konfederasyonuna katılan her yeni federasyon ve onlara katılan her yeni kurum, bu hiyerarşi sayesinde dahil olan herkesçe tanınabilmektedir. Konfederasyonlarda yeralan katılımcıları görmek için eduroam sayfasını ziyaret edebilirsiniz 

www.eduroam.org

www.eduroam.org.tr

 

Son Güncelleme: 2023-02-20 11:27:52

                                                Kilis 7 Aralik Universitesi Bilgi Islem Daire Bsk. © 2011-2023                                                  Warning: fopen(/home/eduroam/www/phpwebcounter-1.0//hits_webcounter.0): failed to open stream: Permission denied in /home/eduroam/www/phpwebcounter-1.0/phpwebcounter.php on line 67 Warning: fread() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/eduroam/www/phpwebcounter-1.0/phpwebcounter.php on line 68 Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/eduroam/www/phpwebcounter-1.0/phpwebcounter.php on line 69 Warning: fopen(/home/eduroam/www/phpwebcounter-1.0//hits_webcounter.0): failed to open stream: Permission denied in /home/eduroam/www/phpwebcounter-1.0/phpwebcounter.php on line 79 Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/eduroam/www/phpwebcounter-1.0/phpwebcounter.php on line 80 Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/eduroam/www/phpwebcounter-1.0/phpwebcounter.php on line 81 000000